Novinky
Nová kniha o Bystrici a o Bystričanoch

Nová kniha o Bystrici a o BystričanochNová kníha Vladimír Bárta a kolektív: Bystrica-Ako sme tu žili, ktorá vyšla koncom minulého roka je ojedinelým počinom nielen v našom meste, ale aj...

viac
Terra banensium

Kniha Terra banensium, slovom i obrazom, predstavuje Zem baníkov, ako sa zvykne nazývať nevšedná, po stáročia baníkmi formovaná krajina Štiavnických vrchov. Nachádzajú sa v nej vzácne banícke technické i sakrálne...

viac
Wildlife

Wildlife-Divočina SlovenskaRecenzia novej knihy   V barokovom klenote bývalého bulharského cára Ferdinanda Coburga, v kaštieli sv. Anton , vďaka pochopeniu Ing. Mariána Číža riaditeľa tunajšieho múzea, 1.septembra 2012 pri príležitosti Dní sv....

viac

Banská Bystrica v Budapešti

Pridané: 28.04.2016

V hlavnom meste Maďarska, Budapešti  sa v dňoch 21. – 24. apríla 2016 konal 23. ročník medzinárodného knižného veľtrhu. Ten tohoročný bol zvlášť významný pre našu republiku, lebo Slovensko bolo čestným hosťom budapeštianskej knižnej výstavy.

Okrem výstavy slovenských kníh prišli do maďarskej metropoly aj mnohí slovenskí spisovatelia, ktorí dotvárali atmosféru našej expozície. Veľtrhu sa zúčastnil aj autor z Banskej Bystrice Vladimír Bárta, ktorý v Budapešti predstavil svoju novú knihu literatúry faktu -Banská Bystrica Ako sme tu žili 2. diel. Publikácia zviditeľnila život v meste pod Urpínom v rokoch 20. storočia. Návštevníkov nášho knižného stánku zaujali najmä staré historické fotografie v tejto knihe z čias keď boli Budapešť aj Banská Bystrica súčasťou Rakúsko-Uhorska.
Na 23. ročníku MKV v Budapešti sa predstavili verejnosti aj dve publikácie, ktoré získali ocenenie v tohtoročnej prestížnej súťaži Najkrajšie knihy o Slovensku, ktorú 12. apríla slávnostne vyhlásili v ŠVK v Banskej Bystrici. Bola to víťazná kniha hlavnej kategórie Slovensko – pamiatky a príroda a publikácia Prievidza, ktorá zvíťazila v kategórii Najkrajšie knihy o mestách.
Tieto tri publikácie venovali ich autori a vydavatelia Slovenskému inštitútu v Budapešti, kde budú aj naďalej propagovať slovenskú kultúru.
MB

 

Text obrázku:
Autor publikácie o Banskej Bystrici, Vladimír Bárta, ešte predtým než odovzdal svoje dielo riaditeľovi Slovenského inštitútu v Budapešti Mgr. Gabrielovi Hushegyimu.
Autor fotografie Martina Bártová


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Copyright 2012 - 2022 © book4you