Novinky
Nová kniha o Bystrici a o Bystričanoch

Nová kniha o Bystrici a o BystričanochNová kníha Vladimír Bárta a kolektív: Bystrica-Ako sme tu žili, ktorá vyšla koncom minulého roka je ojedinelým počinom nielen v našom meste, ale aj...

viac
Terra banensium

Kniha Terra banensium, slovom i obrazom, predstavuje Zem baníkov, ako sa zvykne nazývať nevšedná, po stáročia baníkmi formovaná krajina Štiavnických vrchov. Nachádzajú sa v nej vzácne banícke technické i sakrálne...

viac
Wildlife

Wildlife-Divočina SlovenskaRecenzia novej knihy   V barokovom klenote bývalého bulharského cára Ferdinanda Coburga, v kaštieli sv. Anton , vďaka pochopeniu Ing. Mariána Číža riaditeľa tunajšieho múzea, 1.septembra 2012 pri príležitosti Dní sv....

viac

BANSKÁ ŠTIAVNICA - Osobnosti na ktoré sa pamätáme

Pridané: 13.12.2019

Vážení Štiavničania a priaznivci nášho mesta,

 

pred pár dňami vyšla unikátna publikácia BANSKÁ ŠTIAVNICA - Osobnosti na ktoré sa pamätáme, ktorá vychádza v novej edícii Knižný fotoalbum. Je to jedinečné dielo, o ľuďoch z nášho mesta. V našej publikácii, prostredníctvom fotografickej podoby, prestavujem široký okruh Štiavničanov, ktorých fotku som mal k dispozícii, lebo považujem za osobnosť každého občana a rodáka z Banskej Štiavnice, bez rozdielu vzdelania, pracovného a spoločenského postavenia.

V publikácii sú sólové portréty i skupinové fotografie ľudí, štiavnických rodín, žiakov a študentov tunajších základných a stredných škôl, učiteľov, profesorov i riaditeľov týchto škôl. Vo fotoalbume Banskej Štiavnice určite nájdete kopec svojich spolužiakov, priateľov kolegov, z Plety, Tabakovej, OPP, Kovohút, Komunálnych služieb a ďalších štiavnických pracovísk. V rôznych životných situáciách spoznáte banskoštiavnických hasičov, železničiarov na Trati mládeže, geológov, oslavujúcich na Kolpachoch, baníkov na Michelke, holičov v tradičných bielych plášťoch,  kochniarov v ich čiernych háboch i obľúbených športovcov. Na starom ihrisku sa často fotografovali hokejisti i futbalisti štiavnických oddielov, Baník, Slovan a Červená hviezda. Plavci, vodní pólisti i  členovia úspešného oddielu moderného trojboja, trénovali na legendárnom Klingeri, behávali po chodníčkoch v Mocnej hore a z pištole do terčov triafali na hálni pri Vajne. Na takýchto skupinových fotografiách vidieť, čo ľudí v našom meste spájalo. V knihe sú aj fotografie chatárov zo Sitna, archeológov odkrývajúcich tajomstvá sitnianskeho hradu, skautov i skautky v rovnošatách so svojimi zástavami. Nechýbajú ani snímky zo stuškových slávnosti, rozlúčiek maturantov  i zo slávnostných Akadémii, ktoré v Kaťaku pripravovali študenti, v predvečer Mesiaca ČSSP i ďalších významných sviatkov, bigbítových študentských kapiel aj muzikantov, ktorí po večeroch hrávali do tanca a na počúvanie v Grande a Metropole. V štiavnickom albume sú aj fotografie baníckeho spevokolu, členov baníckeho spolku, pri šachtágoch i cestovaní s Nácom do Hronskej Dúbravy a okrem nášho Nácka sú v diele aj dve kedysi populárne štiavnické postavičky, Jenö a Paľko Bobok. 

Predstavujeme aj pionierov pri bývalej buste Ladislava Exnára, členov ČSM a SZM, mládežníkov z Dolnej ulice, dievčatá z Hornej Huty, deti zo Špitálky, rodiny z Trojice, Botaniky, Malého tržiska, chlapcov z Resly. V albume sú aj fotografie a mena z umeleckej brandže, Jozef Horák, Jozef Kollár, Jozef Lackovič, Terézia Šimonová, Jozef Vášáry a jeho slávne dcéry, Milka a Magda. Fotografie, v tomto unikátnom fotoalbume nie jednému z nás, Štiavničanov, pripomenú krásne časy, ktoré sme spolu s ľuďmi na fotografiách zažili. A týchto spomienok nebude málo, lebo knižný fotoalbum o osobnostiach Banskej Štiavnice, v záverečnom mennom registri, obsahuje až neuveriteľných 1 204 štiavnických priezvísk.

Každý z nás si občas rád zalistuje v pamäti a cez fotografie pospomína na zážitok, či príbeh, ktorý tu s niekým kedysi prežil. Pripomeňme si teda spoločne štiavnické osobnosti.

Ďakujem priateľom, vrstovníkom, rodákom, obyvateľom a priaznivcom Banskej Štiavnice, ktorí fotografiami zo svojich rodinných archívov prispeli ku vzniku našej knihy. Bolo ich vyše 80 a ich mená sú uvedené v poďakovaní publikácie.

 

 


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Copyright 2012 - 2022 © book4you