Novinky
Nová kniha o Bystrici a o Bystričanoch

Nová kniha o Bystrici a o BystričanochNová kníha Vladimír Bárta a kolektív: Bystrica-Ako sme tu žili, ktorá vyšla koncom minulého roka je ojedinelým počinom nielen v našom meste, ale aj...

viac
Terra banensium

Kniha Terra banensium, slovom i obrazom, predstavuje Zem baníkov, ako sa zvykne nazývať nevšedná, po stáročia baníkmi formovaná krajina Štiavnických vrchov. Nachádzajú sa v nej vzácne banícke technické i sakrálne...

viac
Wildlife

Wildlife-Divočina SlovenskaRecenzia novej knihy   V barokovom klenote bývalého bulharského cára Ferdinanda Coburga, v kaštieli sv. Anton , vďaka pochopeniu Ing. Mariána Číža riaditeľa tunajšieho múzea, 1.septembra 2012 pri príležitosti Dní sv....

viac

Wildlife - unikátna kniha o divej zveri

Pridané: 09.01.2013

Symbolický prvý výtlačok publikácie s podpisom jej tvorcov odovzdl jej zostavovateľ spolu s riaditeľom vydavateľstva prezidentovi SR Ivanovi Gašparovičovi v Sieni úcty a slávy poľovníctva na Slovensku.

Wildlife - unikátna kniha o divej zveri


Dni sv. Huberta v kaštieli Sv. Anton, v tomto roku spestrila aj nová nevšedná akcia – predstavenie veľkej reprezentačnej obrazovej knihy Wildlife o voľno žijúcich zvieratách. Publikácia je netradičná nielen vo svojej téme priblížiť život zvierat žijúcich vo voľnej prírode, ale netradičný je aj rekordný počet tvorcov knihy – vyše 40 ľudí, ktorí pripravovali  toto  veľkolepé dielo. Svoje sily, či skôr svoj umelecký kumšt, pri vzniku publikácie spojilo až 33 špičkových fotografov špecializujúcich sa na fotenie zvierat, žijúcich voľne v prírode, ktorí prijali výzvu autora námetu známeho krajinárskeho fotografa Vlada Bartu mladšieho. Sú to: Michal Babnič, Ivan Bitala, Milan Čierny, Maroš Detko, Matej Dobák, Tomáš Ďuroška, Ladislav Dzivjak, Martin Farkaš, Jozef Ferenec, Peter Fodor, Milan Fuňák, Ivan Godál, Stanislav Harvančík, Martin Hodoň, Ivan Holič, Marián Jamrich, Peter Jurík, Dominik Kalata, Milan Kánya, Dušan Majerník, Vladimír Michalec, Filip Mrocek, Jakub Mrocek, Radimír Siklienka, Eduard Tatay, Martin Šabík, Jozef Šabo, Ivan Teplan, Vladimír Vician, Marián Zábojník, Marian Zelina, Miroslav Zumrík, Matej Žiak .                                          
Úžasné fotky, z nepoznaného života našich zvierat, otextoval Peter Urban, uznávaný zoológ. Na vydaní knihy sa podieľala Martina Bártová, ktorá ju spolu s autorom námetu knihu zostavila a redakčne pripravila do tlače. Zo spolupráce tohto tvorivého teamu sa zrodila skvelá kniha, aká ešte na Slovensku, ale aj v Česku doteraz nevyšla.
Autori zdokumentovali pozoruhodný a človeku nepoznaný život medveďov, vlkov, rysov, líšok, kamzíkov, srnčej, jelenej i diviačej zveri. Nemohli zabudnúť ani na našich najväčších cicavcov – zubrov, ale aj muflónov, danielov, aj drobných zvierat ako sú veveričky, kuny, svište a ďalšie druhy. Bohato je zastúpená
aj vtáčia ríša, vrátane kráľov našich výšin orla skalného a orla kráľovského, sokola, ďalej rôzne druhy sov a sovičiek, ale aj spevavého vtáctva. V nádhernej knihe Wildlife nechýbajú ani obojživelníky, a tiež najznámejší zástupcovia hmyzej čeľade.
Kniha Wildlife predsa predstavuje nielen zver žijúcu na území Slovenska, ale aj zvieratá, ktorých domovom je stredoeurópsky priestor najmä Karpaty. Vydavateľstvo AB ART pres s.r.o., ktoré dielo zastrešilo, prispôsobilo tomu aj texty, ktoré sú nielen v slovenskom jazyku ale aj v češtine, angličtine, nemčine, ruštine, poľštine.
Unikátne fotografie, uverejnené v tejto vydarenej publikácii, sú dielom dlhoročného a trpezlivého vyčkávania fotografov na ten najvhodnejší okamih, kedy treba stlačiť spúšť fotoaparátu aby vznikol záber, ktorý sa už nikdy viac nemusí opakovať. Za každou fotkou sú desiatky hodín sústredeného pozorovania života zvierat. Keď budete listovať v tejto krásnej prírodnej kronike oceníte nielen prácu jej autorov, ale potešíte sa aj pohľadom na život týchto tvorov, ktoré roky vedľa nás žijú a my ich tak málo poznáme.
Sprievodné slovo odborníka zoológa, ktoré dopĺňajú vydarené fotografické snímky, pútavým spôsobom približujú tieto zvieratá aj malým čitateľom, našim deťom a iste zasejú do ich srdiečok zrnko citového vzťahu ako týchto, často ohrozených, obyvateľov našej prírody chrániť.
Symbolický prvý výtlačok publikácie s podpisom jej tvorcov odovzdl jej zostavovateľ spolu s riaditeľom vydavateľstva prezidentovi SR Ivanovi Gašparovičovi v Sieni úcty a slávy poľovníctva na Slovensku.
Kolektívu pracovníkov v Múzeu vo Svätom Antone, pod vedením riaditeľa Ing. Mariána Číža, slúži ku cti, že na tohtoročných Dňoch Sv. Huberta sa uskutoční prvé a dá sa povedať európske uvedenie tejto výnimočnej a unikátnej reprezentačnej publikácie, lebo po Svätom Antone bude kniha - Vladimír Barta a kolektív: Wildlife v Nemecku, vo Frankfurte nad Mohanom bude reprezentovať Slovenskú republiku na najväčšej svetovej výstave kníh.


Zdroj: Klub fotopublicistov Slovenského syndikátu novinárov, Foto(c)Lubo Lužina


Späť na zoznam článkov
Copyright 2012 - 2022 © book4you