Novinky
Nová kniha o Bystrici a o Bystričanoch

Nová kniha o Bystrici a o BystričanochNová kníha Vladimír Bárta a kolektív: Bystrica-Ako sme tu žili, ktorá vyšla koncom minulého roka je ojedinelým počinom nielen v našom meste, ale aj...

viac
Terra banensium

Kniha Terra banensium, slovom i obrazom, predstavuje Zem baníkov, ako sa zvykne nazývať nevšedná, po stáročia baníkmi formovaná krajina Štiavnických vrchov. Nachádzajú sa v nej vzácne banícke technické i sakrálne...

viac
Wildlife

Wildlife-Divočina SlovenskaRecenzia novej knihy   V barokovom klenote bývalého bulharského cára Ferdinanda Coburga, v kaštieli sv. Anton , vďaka pochopeniu Ing. Mariána Číža riaditeľa tunajšieho múzea, 1.septembra 2012 pri príležitosti Dní sv....

viac

Nitra na starých fotografiách

Pridané: 11.09.2019

Nitra na starých fotografiách

 

Vďaka novej knihe sa Nitrančania, Nitrania aj návštevníci tohto starého mesta sa môžu preniesť o niekoľko desaťročí späť do čias kedy Nitra bola neveľké, útulné mestečko, v ktorom každý každého poznal a možno každý každého aj pozdravil.

Môžu sa vrátiť do minulosti ak si zalistujú v novej knihe Nitra Pamätihodnosti mesta z edície Na starých fotografiách plnej pôsobivých historických fotografií. Prostredníctvom nich sa prejdú po Farskej, Županskej, či Telegdyho ulici, alebo Alžbetinskej ceste. Cez fotografie v knihe môžu vykročiť na Hlavné námestie dláždené mačacími hlavami, kde vôkol Mariánskeho stĺpa stoja významné budovy − Radnica, Župné divadlo či Poštový a telegrafný úrad.

 

 

Fotografie v knihe ich predvedú aj po chodníkoch popri rieke Nitra, ktorá vtedy tiekla celkom blízko k starému mestu, tesne popri Kalvínskom kostole na Číneši, či vedľa Arpádovho mlyna. Odtiaľ je len na skok ku kedysi obľúbeným Gisserovým kúpeľom postaveným bezprostredne na brehoch rieky.

Môžu sa prejsť po Dolnom i Hornom Palánku, skrátiť si cestu  k Piaristickému kostolu cez Dolnotabansku alebo Hornotabansku ulicu. Môžu sa tiež zastaviť trebárs na partičku biliardu u Löfflera, či na voňavého turka u Králika, alebo sa vybrať na špacírku po starom parku na Sihoti k povestnej Bártfayovej Žabej fontáne, pripadne na pútnickú Kalváriu, alebo až na bájny Zobor. Chodníčkami pomedzi vinice, vedľa zatopeného kameňolomu, sa dostanú až ku zoborskému kostolíku. Fotografie zhotovené z týchto miest, z Pyramídy, Kalvárie, Klokočiny alebo z terasy Nitrianskeho hradu, ponúkajú nádherné panoramatické pohľady na Nitru i na bývalé židovské mestečko Párovce.

Nuž, takáto neveľká, ale čistá bola staroslávna a nám tak milá Nitra, mesto, ktoré v jej dávnych a slávnych časoch sprostredkuje práve  nová kniha Nitra Pamätihodnosti mesta z edície Na starých fotografiách.


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Copyright 2012 - 2022 © book4you