Akciové ponuky
 Spiš
15,55 € 16,53 €
 Hory, moje hory
29,15 € 36,44 €
 Česko Klenot Európy
16,22 € 23,17 €
 Praha
16,22 € 23,17 €
Výpredaj
 Láska – citáty
2,98 € 5,73 €
 Slovenské hrady
29,97 € 43,16 €
 Krajina môjho srdca
15,87 € 17,64 €
 Bratislava - MINI
1,98 € 6,57 €

Banská Štiavnica v najnovšej knihe

Pridané: 14.12.2017

Unikátne dielo literatúry faktu
Banská Štiavnica v najnovšej knihe

Záujemcov o Banskú Štiavnicu potešíme dobrou správou. V pondelok 11. decembra 2017 uviedli na verejnosť ďalší diel banskoštiavnického bestsellera Banská Štiavnica v našich spomienkach 2. Je to v poradí už 8. diel knihy v obľúbenej edícii Ako sme tu žili, o spoločenskom živote v Banskej Štiavnici. Unikátnu edíciu obrazovo – textových kníh, roku 2010 založil Vladimír Bárta, banskoštiavnický rodák, uznávaný slovenský fotograf, publicista a spisovateľ literatúry faktu.

S kolektívmi svojich spoluautorov vytvoril až 13 knižných titulov o slovenských mestách – Banskej Štiavnici, Zvolene, Nitre, Žiari nad Hronom a Banskej  Bystrici. Vyše polovica z týchto publikácii je z jeho rodného mesta  z Banskej Štiavnice . S tohtoročnou  knihou je to dovedna 1056 strán,  ktoré priniesli 558 rôznych príbehov a 1 784 fotografií.
Knihy edície Ako sme tu žili majú úžasné kultúrno-spoločenské poslanie, lebo spájajú viaceré generácie od starých rodičov až po vnukov. Pre rodákov žijúcich mimo Štiavnice je to dôležité duchovné puto s rodným mestom. Za 7 rokov trvania edície Ako sme tu žili je v tiráži  týchto kníh uvedených až 349 mien spolutvorcov, obyvateľov a rodákov z Banskej Štiavnice.  
Knihy tejto edície majú aj nesmierny historický význam. Príhody typu Oral History sú prežité účastníkmi skutočných udalostí. Sú oživením reči strohých čísiel a letopočtov, odpísaných historikmi z archívov, o kus obyčajného človečenstva.
Z novej knihy Vladimír Bárta a kolektív: Banská Štiavnica v našich spomienkach 2.diel spomenieme aspoň niektoré témy:
O povojnových štiavnických rokoch, o spiacej fontáne, o táborení pri tajchoch, o sánkovačke Novozámockou ulicou, o stretnutí maturantov po 50. rokoch, o učiteľskej rodine Baumgartnerovcov, o horolezcoch na sitnianskych skalách, o futbale na hálni pred Krátkou štolňou,  o lyžovačke pod Paradajzom, o horúcich prameňoch pod Frančachtou, o spomienkach Milky Vášáryovej na detstvo v Banskej štiavnici, o štiavnickom plaveckom športe, o Katolíckom spolku, o Piargskej bráne a iné zaujímavosti.
Nová kniha predstavuje aj profesorov a učiteľov troch najznámejších banskoštiavnických škôl, ktoré nesú mená známych historických osobností, Stredná priemyselná škola Samuela Mikovíniho, Gymnázium Andreja Kmeťa a Základná škola Jozefa Horáka. Publikácia pripomína tiež nasledovníkov 100. ročnej tradície pletiarskeho priemyslu a slovom i obrázkami priblížila návrat vynoveného Štrkulovho hotela v Kammerhofskej ulici, ktorý bol v kurze pred 2. svetovou vojnou.  
Slávnostné uvedenie novej knihy, Vladimír Bárta a kolektív: Banská Štiavnica v našich spomienkach 2. diel bolo v SPŠ Samuela Mikovíniho (chemická) na pôde bývalej slávnej Baníckej a lesníckej akadémie, kde sa jej autori stretli so svojimi čitateľmi v príjemnom prostredí s dobrou muzikou.
Kniha je už v predaji na www.book4you, alebo v predajniach Trotuart a Diela a dielka slovenských výtvarníkov v Banskej Štiavnici.

KFP SSN            

 


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Copyright 2012 - 2024 © book4you