Akciové ponuky
 Česko Klenot Európy
16,22 € 23,17 €
 Nitra a Nitrania
25,85 € 27,80 €

Chystáme pre Vás novú krásnu knihu Zvolen a Zvolenčania 2

Pridané: 30.06.2017


 
Nová obrazovo – textová kniha o Zvolene, o živote v ňom v minulom storočí a najmä v jeho 2.polovici prinesie prehľad najvýznamnejších udalostí v živote mesta, informuje o tom kedy sa čo vo Zvolene postavilo, alebo čo muselo ustúpiť novej výstavbe. Knihu vydáva AB ART press, vydavateľstvo reprezentačných obrazových kníh o Slovensku vo svojej edícii Ako sme tu žili.

Podobne ako prvý diel, aj túto knihu vytvoril kolektív autorov, rodákov a obyvateľov Zvolena i ľudí, ktorí v našom meste pracovali a študovali, pamätníkov na tamtie časy. V tiráži publikácie nájdeme mená autorov príbehov: Martina Mázora, Tomáša Mičinského, Karola Krista, Viliama Stockmanna, Ľubicu Kaňuščákovú, Jozefa Sliackeho, Dušana Krausa, Jána Holku, Jána Stacheru, ale aj  populárneho herca  Juraja Sarvaša, ktorý svoju umeleckú karieru začínal práve vo zvolenskom divadle. Autori ku svojim spomienkam vybrali z vlastných archívov dokumentárne i reportážne čiernobiele, ale aj farebné fotografie prezrádzajúce čitateľom ako vyzeralo naše mesto v nedávnej, v dávnejšej i dávnej minulosti.
V knihe sa dočítate aké boli 60.roky vo Zvolene, ako sa staval hotel Poľana a kto v ňom pracoval, dozviete sa o zvolenských dožinkových slávnostiach roku 1942, aká bola Palárikova ulica po vojne. Nová kniha prinesie aj spomienky vodákov o živote s kajakom, prezradí čitateľom kde boli staré zvolenské kiná, kaviarne i krčmy, hotely a reštaurácie. Aké obchody boli na námestí i v priľahlých uliciach, kde bolo staré futbalové ihrisko, kde sa hrával hokej, tenis i basketbal, kde sa plávalo i lyžovalo, aké  bolo zvolenské korzo, ako tiekol Hron i Slatina a kadiaľ premávali dymiace rušne starej železnice. Dozviete sa aj o detskom folklórnom súbore Zornička, o chýrečných discoplesoch, o aktivitách zvolenských motoristov i o začiatkoch zvolenského hokeja, pri ktorých boli študenti tunajšieho gymnázia. Nostalgiou dýchajú obrázky staručkých zvolenských prízemných domčekov na námestí, i nekonečné vodné zrkadlo z roku 1936, keď sa Hron i Slatina vrtošivo vyliali zo svojich pôvodných korýt a zaliali obrovský priestor pod Pustým hradom. V knihe sú fotografie zvolenských žiakov i študentov, futbalistov, hokejistov i manifestačné prvomájové oslavy v časoch socializmu. Zážitky i spomienky Zvolenčanov, ich pozoruhodné a neraz i úsmevné texty aj unikátne fotografie vytvárajú knihu, ktorá sa bude čítať na jeden dúšok.
(MBA)


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Copyright 2012 - 2024 © book4you