Akciové ponuky
 Slovensko - MINI
4,50 € 6,57 €
 Spiš
15,55 € 16,53 €
 Bratislava na dlani
2,98 € 7,56 €
 Spiš - MINI
4,73 € 6,57 €

Nová kniha o Banskej Štiavnici a tajchoch

Pridané: 08.06.2017

Štiavničania a návštevníci nášho mesta i prekrásnych tajchov v okolí sa môžu tešiť na novú krásnu knihu: Vladimír Bárta, Vladimír Barta ml. Banská Štiavnica TAJCHY pamiatky UNESCO, ktorá sa ešte v tomto mesiac (jún 2017) objaví na slovenskom knižnom trhu. Čitatelia sa v nej dozvedia, čo sú to tajchy, prečo vznikli tieto historické vodné stavby v Banskej Štiavnici, alebo v jej bezprostrednom okolí, čo podmienilo ich vznik. Dozvedia sa aj mená hlavných tvorcov a aktuálne fotografie ich presvedčia o rekonštrukcii týchto historických vodných nádrží, ktoré aj s pomocou európskych zdrojov úspešne zabezpečuje Slovenský vodohospodársky podnik sídliaci v Banskej Štiavnici.

V tejto nádhernej obrazovo-textovej knihe o historických banícko - technických skvostoch krajiny pod Sitnom sú prehľadne, abecedne usporiadané všetky dnes ešte existujúce tajchy. Dodnes sa zachovalo až 21 takých umelých vodných priehrad, niekoľko vodných štôlni a kilometre jarkov, ktoré sa vo vrstevniciach plazili po úbočiach Štiavnických vrchov aby zachytili povrchovú dažďovú vodu a samospádom ju dopravili do týchto nádrží. Z tajchov potom ďalšie jarky doviedli vodu k banským čerpadlám, ktoré zasa ťahali z podzemia spodnú vodu zatapajúcu bane. Tento dômyselný vodohospodársky systém bol hlavným dôvodom zapísania Banskej Štiavnice do svetového zoznamu pamiatok UNESCO.

 Publikácia obsahuje vyše 120 obrázkov z toho okolo 100 parádnych fotografií, medzi ktorými je 10 historickch fotiek, 11 historických máp a plánov z archívov Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici. Väčšina fotografií sú exteriérové pohľady na tajchy a krajinu v  ich okolí, portréty významných osobnosti, dobové, historické pohľady ukazujú ako vyzerali tajchy v minulosti. Niekoľko fotografií je panoramatických s pohľadom na niektoré tajchy, na Banskú Štiavnicu a malebné zvlnenú banskoštiavnickú krajinu. Knihu dopĺňa tabuľka najdôležitejších  údajov o tajchoch, ako sú hĺbka, šírka a dĺžka vodnej plochy, výška,dĺžka a šírka hrádze, objem zadržiavanej vody, register tajchov, menný register a vysvetlivky menej známych pojmov. 
Kniha je plnofarebná, má 96 strán, veľký reprezentačný formát, tvrdú väzbu s parciálnym lakovaním. Jazykové mutácie slovensky, anglicky, nemecky a maďarsky iste uspokoja zahraničných hostí, ktorí Banskú Štiavnicu i tajchy v okolí už toto leto navštívia.

 (MBA)


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Copyright 2012 - 2024 © book4you