Akciové ponuky
 Nízke Tatry
7,- € 13,40 €
 Bratislava na dlani
2,98 € 7,56 €
 Tajchy z lietadla
15,78 € 16,98 €

Kniha o Banskej Štiavnici a tajchoch v jej okolí

Pridané: 01.12.2017

Štiavničania a návštevníci mesta i prekrásnych tajchov v okolí v krásnej knihe Vladimír Bárta, Vladimír Barta ml. Banská Štiavnica  TAJCHY pamiatky UNESCO, ktorá vyšla v lete tohto roku, sa dozvedia, prečo vznikli tieto historické vodné stavby v Banskej Štiavnici a v jej bezprostrednom okolí. Dozvedia sa aj mená  hlavných  tvorcov a aktuálne fotografie ich presvedčia o rekonštrukcii týchto historických vodných nádrží, ktoré aj s pomocou európskych zdrojov úspešne zabezpečuje Slovenský vodohospodársky podnik sídliaci v Banskej Štiavnici.

V  nádhernej obrazovo-textovej knihe: Vladimír Bárta, Vladimír Barta ml. Banská Štiavnica  TAJCHY pamiatky UNESCO, sú prehľadne, abecedne usporiadané všetky dnes ešte existujúce tajchy. Dodnes sa zachovalo až 21 takých umelých vodných priehrad, niekoľko vodných štôlni a kilometre jarkov, ktoré sa vo vrstevniciach plazili po úbočiach Štiavnických vrchov aby zachytili povrchovú dažďovú vodu a samospádom ju dopravili do týchto  nádrží. Z tajchov potom ďalšie jarky doviedli vodu k banským čerpadlám, ktoré zasa ťahali z podzemia spodnú vodu  zatapajúcu bane. Tento dômyselný vodohospodársky systém bol hlavným dôvodom zapísania Banskej Štiavnice do svetového zoznamu pamiatok UNESCO.
Publikácia Vladimír Bárta, Vladimír Barta ml. Banská Štiavnica  TAJCHY pamiatky UNESCO, obsahuje vyše 120 obrázkov z toho je 10 historickch fotiek, 11 historických máp a plánov z archívov Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici. Väčšina fotografií sú  exteriérové pohľady na tajchy a krajinu v  ich okolí, portréty významných osobnosti, dobové, historické pohľady ukazujú ako vyzerali tajchy v minulosti. Knihu Vladimír Bárta, Vladimír Barta ml. Banská Štiavnica  TAJCHY pamiatky UNESCO dopĺňa tabuľka najdôležitejších  údajov o tajchoch, ako sú hĺbka, šírka a dĺžka vodnej plochy, výška,dĺžka a šírka hrádze, objem zadržiavanej vody,  register tajchov, menný register a vysvetlivky menej známych pojmov  je plnofarebná, má 96 strán, veľký reprezentačný formát, tvrdú väzbu s parciálnym lakovaním.
Jazykové mutácie slovensky, anglicky, nemecky a maďarsky iste uspokoja aj zahraničných hostí, ktorí Banskú Štiavnicu navštívia.
Knihu si možete kúpiť cez www.book4you.sk.Späť na zoznam článkov
Copyright 2012 - 2023 © book4you